kysuce_pocasie

Klasické Vianočné oteplenie?!

Už pár rokov dozadu môžme sledovať, že sneh v strednej Európe počas Vianočných sviatkov sa stáva raritou. Hádam len s výnimkou vysokohorského prostredia. Avšak aj toto prostredie zažívalo počas minulých týždňov akútny nedostatok snehu. Bolo tomu tak aspoň v najmenších veľhorách na svete - Tatrách. Tu sa naozaj aj v tých najvyšších pohoriach nevyskytoval sneh a obyvatelia podtatranských obcí iba krútili hlavami nad tým, že Tatry v decembri a bez snehu nikdy nezažili.
Situáciu nám avšak zmenila tlaková níž, ktorá dostala pomenovanie Joachim a priniesla do strednej Európy zrážky po veľmi dlhej prestávke. Najprv zasiahol územie Slovenska teplý front, na ktorom spadlo dostatok zrážok avšak nastal prílev teplého vzduchu, čo hranicu sneženia posúvalo vyššie a vyššie až sa zastavila na 1200 m.n.m.. Našťastie už počas noci z piatka na sobotu, niečo približne po 22:00 zasiahol studený front aj západ Slovenska, čo spôsobovalo, že hranica sneženia postupne klesala až sa nadránom zastavila na 600 m.n.m. (nulová izoterma sa pohybovala niečo vo výške cca. 750 - 800 m.n.m.). No nižšie oblasti Slovenska sa snehu nedočkali. V sobotu večer (17.12.2011) sa konečne sneh dostal aj pod 500 m.n.m. pričom do rána sa poprašok držal už v nadmorskej výške 300 m.n.m.
Tu v Turzovke (471 m.n.m.) sme sa ráno zobudili do zasneženej prírody. Atmosféra nám nadelila 5 cm snehovú pokrývku, ktorá sa následne už od rána pri teplote medzi 0 až +2 st. topila a klesla na 3 cm. Minulý rok by som sa tomu aj pousmial, pretože v tom čase sme tu mali už bohatú snehovú nádielku a teploty v noci klesali k -18 st.

Po mohutnej tlakovej níži sa k nám rozšíril výbežok vyššieho tlaku v ktorom sa ojedinele dnes vyskytovali prehánky, zväčša snehové. To, akého charakteru boli prehánky a skutočnosť, že väčšinou išlo o sneh zapríčinilo najmä prúdenie studeného vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry od severozápadu. Aby sa mohli aj v nížinách "vytvárať" snehové vločky musí byť teplota vzduchu vo výškovej hladine 850 hPa aspoň -5 st.! na severe sa táto teplota pohybovala počas dňa okolo -8, pričom smerom na juh stúpala k -5 st.

Pondelok (19.12.2011):
Počas noci a zajtrajšieho dňa bude oblasť vyššieho tlaku nad Európou mohutnieť, pričom tu naďalej ostáva studený vzduch. Počas noci bude oblačno a ojedinele sa budú vyskytovať snehové prehánky a to najmä v prvej polovici noci. Do rána teplota poklesne na -3 až -7 st. V horských dolinách a kotlinách so snehovou pokrývkou aj nižšie do -9 st.
Z rána sa môže vyskytovať hmla a to najmä na strednom Slovensku. Už po ránu bude pribúdať oblačnosť, pričom najviac by jej malo byť na juhu Slovenska. Denná teplota vystúpi na -1 až +3 st. Pričom musíme počítať s tým, že tam kde ráno teplota klesne moc nízko, tak počas dňa nevystúpi nad 0 st. bude sa to týkať najmä severu a horských oblastí. Na juhu, v nížinách pri oblačnom počasí do +2, pri občasnom vyjasnení aj do +4 st.

Utorok (20.12.2011):
K našemu územiu sa bude postupne približovať brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa bude nachádzať vo vyšších vrstvách atmosféry. Ranné teploty budú podobné ako v pondelok, avšak na miestach so snehovou pokrývkou budú klesať k - 10 st. V dolinách a kotlinách miestami aj nižšie. Počas dňa sa môže vyskytnúť ojedinele sneženie, ktoré by malo mať zväčša slabú až miernu intenzitu. Teplota vystúpi na -3 až 0 st. pričom na severe môže byť o stupeň chladnejšie a naopak, na juhu o stupeň teplejšie. Teplota v hladine 850 hPa bude zväčša -6 a tak predpokladané zrážky by mali byť všetky vo forme snehu. Avšak zrážok veľa nebude.

Streda (21.12.2011):
Nad Slovensko postúpi brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry. ranné minimá budú o čosi teplejšie a to -1 až -5, pričom na juhozápade do +1 a v horských dolinách a kotlinách pri snehovej pokrývke do -8 st. Počas dňa postupne miestami zrážky, ktoré budú na krajnom západe, juhu západného a stredného Slovenska väčšinou dažďového pôvodu. Inde na Slovensku od výšky cca. 250 m.n.m. zrážky snehové. Teplota na juhozápade vystúpi na +1 až +4 st. Inde na Slovensku väčšinou od +1 do -3 st. na krajnom severovýchode vo vyšších polohách do -4 st.! Keďže bude s brázdou aj frontálne rozhranie, väčšinou premenlivý vietor.

Štvrtok (22.12.2011):
Opäť ďalšia brázda nízkeho tlaku ale tentokrát už aj v nižších vrstvách atmosféry a s frontálnym systémom, ktorý prinesie zrážky najmä do západnej polovice územia. Ranné teploty sa budú pohybovať zväčša od -5 do -11 st. Na krajnom juhu Slovenska aj vyššie do -3 st. a v horských dolinách a kotlinách pri jasnej oblohe a snehovej pokrývke aj do - 13 st. Denná teplota vystúpi na 0 až -3 st. na juhu do +2 st. Zrážky budú na väčšine územia prevažne snehové, len na krajnom juhu dážď so snehom, poprípade ak by sa vo výške 850 hPa oteplilo aj nad -4 st. tak aj čisto kvapalného charakteru.

Piatok (23.12.2011):
Neboli by to Vianoce na Slovensku, keby nám za spomínaným frontom nezačal prúdiť do našej oblasti teplý vzduch. Ráno prevažne zamračené a miestami zrážky, ktoré budú približne od 400 m. snehové. ranná teplota poklesne na -3 až -9 st. na juhu na -1 st. Cez deň očakávame sneženie len v severných oblastiach a približne pod 500 m.n.m. sa bude sneh meniť na dážď. Postupne hranica sneženia ešte stúpne a sneh už len na horách. Oteplí sa na -3 na severovýchode po +4 na juhozápade.

Sobota (24.12.2011):
V posledný adventný deň nás postupne od západu zasiahne studený front, ktorý prinesie teplý vzduch z oceánu (pretože oceán sa pomalšie ochladzuje ako pevnina) a prinesie nám dážď a prehánky. Ktoré budú len na horách snehové, poprípade ešte od 900 m.n.m. na krajnom severovýchode možno zbadať nejakú tu vločku. Ranná teplota na západe už nad 0 st. a to do + 2 st. Na východe SR ešte do -4 st. Denná teplota na západnom a strednom Slovensku od +3 do +7 st. na  východe od +1 do +4 st.

Nedeľa (25.12.2011):
Za studeným frontom bude do našej oblasti prúdiť chladnejší vzduch, v ktorom sa budú vyskytovať snehové prehánky alebo sneženie už od 400 m.n.m. V nížinách (väčšinou na juhozápade) zrážky zmiešané alebo aj dažďové. Do rána zrejme teplota klesne na 0 až -5 st. Denná teplota vystúpi na -1 až +3 st. na juhozápade do +4 st., na severe možnosť teploty len -2 st.
Vyhliadka:
Počas dňa bude hranica sneženia opäť stúpať a sneženie sa bude meniť na dážď o snehom už na väčšine územia západného Slovenska, pretože sa očakáva, že teplota vzduchu v hladine 850 hPa stúpne nad západným Slovenskom na -2 st., čo by znamenalo dážď v nížinách.

pripravil: Blažek O.


Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí